Průzkumy památek...úvod
------
aktualnecasopisbibliografieshpautorirecenzentiobjednavkyredakceprihlaseni
poslední číslohledáníobsahyresumépřipravujemeIvo Kořán
Obrázková legenda svatoprokopská (souběh textu a zobrazení)

In: Průzkumy památek 2006-Příloha, ročník 13, str. 173-177

Celý článek ve formátu pdf:

Resumé: Paralelou k obrazovým cyklům václavským a ludmilským připomínáme soubor kreslených ilustrací k životu sv. Prokopa v Liber depictus, provedené pro klášter v Českém Krumlově po polovině padesátých let 14. století.
Tou dobou byly už legendy zjevně tak rozvity, že pokud nemáme zachován jejich text, hledáme vysvětlení některých zdejších obrázků jen s největšími obtížemi. V Liber depictus to platí ve václavské legendě o údaji, že sv. Václav dal zvolit a intronizovat biskupa Čech. Představujeme si, že v době vypjaté snahy o bohemizaci církve v Čechách za času biskupa Jana IV.z Dražic (tj. asi kolem roku 1330) vznikl zbožný požadavek po spojení pražského biskupství s osobou sv. Václava.
Obdobně v prokopském cyklu zůstává nepochopen výjev, na němž čert zláme světci kolo u vozu a vzápětí točí místo něj. Ten vysvětlujeme úryvkem legendy, zachované až v kázání z konce 14. století: vypráví se tu o koláři, který ve svátek sv. Prokopa pracoval a posmíval se jeho památce. Světec pak způsobil, že kolář oslepl, oněměl a "válel se, nemoha ustati".
Posléze připomínáme postupnou metamorfózu Prokopových ďáblů. Nejstarší reprezentují pohanské bůžky, pozdější - už křesťanští - působí jako pokušitelé, a třetí nejmladší, už jsou jednoznačně ztotožněni (opět v tradici Jana IV. z Dražic) s německým živlem v Čechách.