Rok lázeňské architektury Čech, Moravy a Slezska 2014


   

Národní památkový ústav se stal spolu s dalšími významnými institucemi partnerem ojedinělého projektu, který představuje lázeňská města v České republice, jejich architektonické bohatství, historii lázeňství i současnost spojenou s péčí o památky tohoto kulturního dědictví.
Rok lázeňské architektury je rokem putování za lázeňskou architekturou Čech, Moravy a Slezska, rokem poznávání části architektonického dědictví, které má mimořádné postavení v celé Evropě.


Kniha Slavné lázně Čech, Moravy a Slezska

Na knihkupecké pulty přichází v předstihu před vánočními svátky opravdu mimořádný dárek – publikace Slavné lázně Čech, Moravy a Slezska z pera předních znalců lázeňských staveb Mgr. Lubomíra Zemana, autora lázeňských staveb a míst v Čechách a editora publikace, a prof. Pavla Zatloukala, autora moravských a slezských lázní.
Lázně Čech, Moravy a Slezska svou bohatostí a různorodostí přírodních léčivých zdrojů, léčebných metod i samotným prostředím lázní a jejich architektonickým ztvárněním jsou něčím i v Evropě a ve světě jedinečným. Jejich léčebný věhlas, stejně jako architektonická i přírodní krása lázeňských míst přitahovaly už v minulosti vzácné návštěvy z Evropy i domova
To, jak vypadá většina dnešních lázní, je především výsledkem dlouhodobého architektonického vývoje, do něhož významně zasáhli vynikající čeští i zahraniční architekti.
Kniha, vydaná v ediční řadě Slavné stavby nakladatelství Foibos Books, nás na 504 stranách seznamuje s dvaceti dvěma lázeňskými městy a místy a provází nás zasvěceným a poutavým slovem 181 stavbou a stavebním komplexem těchto míst. Lázeňskými pavilony, kolonádami, krytými promenádami, pitnými halami, fontánami, lázeňskými domy, vilami, penziony a hotely, sakrálními stavbami, lázeňskými divadly, parky a lesoparky a vším, co vytváří neopakovatelnou atmosféru lázní. Publikace skýtá také obrazovou podívanou na tuto architektonickou krásu obsaženou ve stovkách kreseb, historických i současných fotografií staveb a míst.

Vydavatel: FOIBOS BOOKS s.r.o.
Edice: Slavné stavby
Autoři: Pavel Zatloukal, Lubomír Zeman
Fotografie: Pavel Zatloukal, Lubomír Zeman
Formát: 260x230 mm
Rozsah: 512 stran
Barevnost: 4/4
Vazba: V4 + potah a přebal
Jazykové verze: česká, anglická
Cena 679 Kč čj, 699 Kč aj
Autor a spolurealizátor projektu: FOIBOS BOOKS

Odborný garant projektu za Národní památkový ústav: Mgr. Lubomír Zeman (NPÚ ÚOP v Lokti)

Mediální prezentace: Václav Žmolík


NPÚ FOIBOS
© 2014 NPÚ ÚOPSČ; graphic design, webmaster © 2014 Mgr. Lukáš Hyťha; foto: NPÚ, FOIBOS, L. Zeman, A. Burešová